8. fejezet: Hogyan boldogulj a szüleiddel… – Marius Andrei

Ajánlott videók:

Ajánlott olvasni való:

Vedd ki a részed!

https://uspace.hu/kapcsolatok/vedd-ki-a-reszed-1

Vedd ki a részed!

Ha kamasz is vagy, a család része vagy. Ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy a família költségvetésében már külön tételt jelent a havi zsebpénzed. A családi nyaralások egy részét már kidumálhatod, hogy inkább egy közös túrázás a barátokkal, de a ház körüli munkából neked is illik kivenni a részed. Ráadásul önként, nem fenyegetés hatására. Hidd el, úgy gyorsabb, élvezetesebb, felemelőbb is a munka. Hisz a család része vagy, aminél kevés jobb dolog van a világon.  A magyar falusi és városi gyerekeket házimunkára tanítani se kellett. Természetes volt, hogy otthon ellestek mindent, miközben részt vettek a ház körüli munkában. Ez ma már nincs így.

Van, ahol ma is iskolában oktatják

Az 1970-es években Magyarországon minden iskolában volt gyakorlati foglalkozás, ahol műhelyekben oktatták a házimunkát; fiúknak az otthoni karbantartás, kiskert gondozás mesterfogásait, a lányoknak a főzést, mosást. Már tanítani kellett, mert a felgyorsult világban egyre kevesebb idő jutott arra, hogy egy gyerek otthon ellesse, lemásolja, modellezze. Spanyolországban és Németországban még ma is a tanrend része, két informatika és egy robotika óra között.

A szándék a fontos

Az, hogy részt vegyél a házimunkában nem a profizmuson, hanem a hozzállásodon, az akaratodon múlik. A döntéseden. Azon, hogy belásd, már elég idős vagy ahhoz, hogy ne csak kapj, tegyél is bele a kis közösségbe, ahol szüleid érted dolgoznak. Hogy levégy egy kis terhet a vállukról. Közhely, de sajnos ez a közhelyek nagy átka, hogy igazságot hordoznak. 

5 pontos segédlet otthoni segédlethez

  1. Ne várd meg, míg megelégelik, hogy magad után sem raksz rendet. Vacsoránál hozd fel a témát, mi is az, amit szívesen átvállalnál a közösből. Olyat mondj, amit tényleg el is tudsz és fogsz végezni, amiről tudod, be tudod tartani és nem is csak egyszer, de akár rendszeresen.
  2. Ha több dolgot is szívesen csinálnál, írjatok közösen a családdal egy feladatlistát. Próbád csak ki, milyen széles lesz szüleid arcán a mosoly, (vagy a jó értelemben vett döbbenet) amikor bedobod ezt az ötletet! 
  3. Beszéljétek át együtt, ők mit várnak el attól a bizonyos feladattól, azt ők hogyan szeretnék és azt is egyeztessétek, te hogyan képzeled el a kivitelezést. Ellenőrizzétek és értékeljétek együtt az első alkalom után.
  4. Önzetlenségből csináld, ne jutalomért cserébe! A jó érzés, hogy megcsináltad, hogy segítettél, hogy megtartottad a szavad – ez lesz az igazi ajándék. 
  5. Végül de nem utolsó sorban: Iskolapszichológusok tanulmányai is kimutatták, a házimunka nem megy a tanulás rovására. Az otthon családjának segítő gyerek jobban teljesít az iskolában is. Ergo, az a trükk nem jön be, hogy azért linkeled el a napi fél órás mosogatást, takarítást, bevásárlást, szemétlevitelt, kertlocsolást, mert éppen Pitagorasz tételét magolod!

Napi fél órányi elfoglaltságról beszélünk, ennyi akkor is belefér, ha te vagy a világ legelfoglaltabb kamasza!

Egy bónusz tipp a végére: Ne feledd, csak vidáman, mosolyogva, hisz a kényszer az, ami rosszkedvűvé tesz. Tegyél fel egy fejhallgatót, tedd be a kedvenc takarítós zenédet. Ha még nincs, csinálj a következő alkalomra egy jó kis playlistet. 

Végezd el precízen, pontosan, amit megígértél, így elég lesz egyszer nekifutnod, ráadásul mindenki boldog lesz tőle. Vedd ki a részed, hisz ez a családi együttélés alapköve.

Szerző:Kerényi Kata

Így játssz a fiatalabb testvérrel

https://uspace.hu/kapcsolatok/igy-jatssz-a-fiatalabb-testverrel-1

Így játssz a fiatalabb testvérrel

Nem mindenkinek adatik meg, de akinek van kisebb-nagyobb tesója, tudja jól, hogy páratlan érzés tud lenni, hogy van egy “szövetségese”. Természetesen ezek a kapcsolatok is megélnek mélységeket és magasságokat: például, ha nagy a korkülönbség, akkor nehezebben tudtok kapcsolódni. Összegyűjtöttünk néhány tevékenységet, amiket garantáltan kedvelni fognak a kisebbek is, és remekül fogtok tudni együtt szórakozni.

Ébreszd fel a kreativitását!

Számtalan szuper játékot ki lehet találni a kisebbeknek, ha óvodás öcséd vagy húgod van, akkor csalogasd elő a kreatív énjüket. Rajzoljatok, színezzetek, fessetek együtt, gyurmázzatok, készítsetek állatokat belőle. Vágjatok ki színes papírból különböző formákat, készítsetek absztrakt képet. Fűzzetek fel tésztát egy cérnára, és meg is van a nyaklánc. A gyerekek fantáziája nagyon élénk tud lenni, engedd, hogy ő is ötleteljen, segíts neki a megvalósításban. A kreativitást a mozgásba is be lehet vinni: ha már kisiskolás korú a testvéred, akkor állítsatok fel akadálypályát a szobában, akár unokatesókat, barátokat is bevonhattok a szórakozásba.

Elme-torna

Próbáljátok ki a memóriajátékot, vagy szóláncot. Valaki mondjon egy szót, és a soron következőnek az utolsó szó legutolsó betűjével kell mondani egy másik szót. Jó kis agytorna tud lenni, és ezt még úgy tudjátok bonyolítani, ha mindig meg kell ismételni a már korábban hallott szavakat, természetesen sorrendben.

Szórakozás a rokon gyerekekkel

Kellene valami program a rokon gyerekekkel? Pattanjatok bicajra, tekerjetek egyet a környéken, válasszatok valamilyen társasjátékot vagy kártyázzatok. Menjetek ki a közeli parkba focizni, kosarazni. Játszatok ország-várost, de ha csak ketten vagytok torpedózhattok is. Álljatok párba, fújjatok fel két lufit (páronként egyet). A párosotok egyik tagjának a levegőben kell tartani a lufit, de nem érhet hozzá kézzel, hanem a csapattársának kell utasítást adnia, hogy lábbal, orral, hassal, esetleg fejjel érhet-e a ballonhoz, a lényeg, hogy minél tovább a levegőben tartsátok.

Kisebb testvérrel játszani néha kihívást jelenthet, hiszen nem biztos, hogy az első játék leköti a figyelmét, de ha látja rajtad, hogy neki szenteled a figyelmed és kapcsolódni szeretnél hozzá, akkor könnyen megtalálhatjátok a közös hangot. Ajánlj fel neki lehetőségeket, hogy mik közül lehet választani, próbáljatok ki sokfajta elfoglaltságot, ki tudja melyik lesz a nyerő? Azon túl, hogy lekötöd egy kis időre, nagyon sokat tudsz tenni ezzel azért, hogy még szorosabb testvéri kötelék alakuljon ki köztetek, aminél nagyobb kincs nem létezik.

Szerző:Batka Dóra

Ellen G. White: Üzenet az ifjúságnak

Szülők iránti tisztelet és szeretet

Azok, akik valóban Krisztust akarják követni, Szívükbe kell zárják Őt, hogy ott trónoljon, mint legfelsőbb Uruk. Családi életükben az Ő lelkületét és jellemét kell képviselniük, előzékenyek és kedvesek legyenek mindazokkal, akikkel érintkeznek. {MYP 331.1} 

Sok gyermek nem adja meg a szülőknek járó tiszteletet, habár állítja, hogy ismeri az igazságot. Kevés ragaszkodást mutat atyjához és anyjához, nem tiszteli őket annyira, hogy teljesítené kívánságukat és megóvná őket a felesleges félelmektől. Sokan, akik kereszténynek vallják magukat, nem tudják, hogy mit jelent a “Tiszteld atyádat és anyádat”. Ennek következtében épp oly kevéssé fogják tudni, hogy mit jelent az, hogy “ hosszú életű légy a földön, amelyet az Úr a te Istened ád majd tenéked.” {MYP 331.2} 

A mi ifjúságunk állítja, hogy megtartja Isten parancsolatait, és mégis sokan vannak közöttük, akik semmibe veszik az ötödik parancsolatot. Így nem teljesülhet be rajtuk az a gazdag áldás, amely azoknak lett ígérve, akik betartják ezen előírást. Sohasem fognak az ígéret földjére lépni, melyen örökké élhetnének, ha nem bánják meg bűneiket és nem változtatják meg cselekedeteiket és jellemüket Krisztus kegyelmében. Akik nem tisztelik és szeretik szüleiket, azok Istent sem szeretik sem nem tisztelik, ezért nem számolhatnak azzal, hogy valaha az ígéret földjére fognak lépni. {MYP 331.3} 

Az engedelmesség: sorsdöntő!

Most dönt az ifjúság örök sorsa fölött, ezért felhívlak benneteket, hogy gondolkozzatok Isten parancsolatán, melyhez ezt az ígéretet fűzte: “Hogy hosszú életű légy a földön, melyet az Úr a te Istened ád majd neked.” Gyermekek, kivántok-e örök életet? Akkor tiszteljétek és becsüljétek szüléiteket. {MYP 332.1} 

Ha vétkeztetek abban, hogy nem tanúsítottatok szeretetét és engedelmességet irántuk, kezdjétek meg azonnal jóvá tenni a múltat. Nem engedhetitek meg magatoknak, hogy másképp cselekedjetek, mert örök életeteket kockáztatjátok. A szívek kutatója tudja, hogyan viselkedtek szüleitekkel szemben. Ő a mennyei szentély arany serpenyőjében méri meg erkölcsötöket, jellemeteket. Valljátok be, hogy elhanyagoltátok szüleiteket, valljátok be közönyösségeteket velük szemben, és hogy megvetettétek Isten szentséges parancsát. {MYP 332.2} 

Szüleitek szíve együttérző, nyájas szeretettel csügg rajtatok és ti képesek volnátok szeretetükért hideg hálátlansággal fizetni? Ők szeretnek titeket és akarják, hogy üdvözöljetek, de vajon ti nem vettétek-e gyakran semmibe tanácsaikat? Nem jártatok-e saját útjaitokon, saját akaratotok szerint? Vajon nem követtétek-e saját, önálló ítéleteteket, jól tudva, hogy Isten nem hagyhatja jóvá ezt a konokságot. Sok apa és anya megtört szívvel szállt sírba, azért, mert gyermekeiktől annyi hálátlanságot és tiszteletlenséget szenvedtek. {MYP 332.3}