2.fejezet: A nővé érés  útjelző kövei – Nagy Erika

Ajánlott videók:

Ajánlott olvasni való:

https://menstrupedia.hu/blog

Ellen G. White: Üzenet az ifjúságnak

Fejlődésre való törekvés

Ha mindenki tudatában volna annak, hogy befolyásáért Isten előtt felelősséggel – tartozik, akkor semmiesetre sem lustálkodna, hanem minden erejét és képességét fejlesztené, hogy Őt szolgálhassa, aki vérével váltotta meg. {MYP 188.1} 

Az ifjúságnak különösen éreznie kell, hogy szükséges az értelmet fejleszteni és minden alkalmat megragadni, hogy kellő műveltségre tehessen szert. Csak így teljesíthet elfogadható szolgálatot Annak aki az Ő drága életét áldozta fel érette. Senki ne essen abba a tévedésbe, hogy már nincs szüksége könyvek vagy a természet további tanulmányozására. Mindenki igyekezzék a kínálkozó alkalmakat javára fordítani, hogy mindent elsajátíthasson amit Isten felajánl a kinyilatkoztatás és a tudományok terén. {MYP 188.2} 

Tanuljuk meg az Istentől nyert erők értékesítését..Ha az ifjúnak a létra legalsó fokán kell elindulnia, ne veszítse el bátorságát, hanem erősen határozza el, hogy fokról-fokra mindaddig kapaszkodik, amíg hallja Krisztus hívó szavát: “Jöjj feljebb gyermekem! Jól vagyon jó és hű szolgám, a kevésen hű voltál, sokra bízlak ezután.” (Mát. 25:21.) {MYP 188.3}

És ez normális?

5 kérdés – 5 válasz a női ciklusról

És ez normális?

Talán már sokmindent tudsz és megtapasztaltál a ciklusoddal kapcsolatban, de így is érhetnek meglepetések. Egy-egy stresszes időszak, fizikailag megterhelőbb szakaszok, lelki változások: a ciklusodat sokminden befolyásolhatja. Összeszedtük az 5 leggyakoribb kérdést, ami felmerülhet a menstruációs ciklusoddal kapcsolatban. Azonban itt is leszögezzük: a legjobb, ha felkeresel egy szakképzett oktatót, akihez kérdésekkel is bátran fordulhatsz.

1. Ha szabálytalan a ciklusom, akkor is érdemes megfigyelni azt?

Először is tisztázni kell, hogy szerinted mit jelent a szabálytalan ciklus. Nem mindenkinek 28 naposak a ciklusai, és ez teljesen rendben van. A hivatalos definíció szerint egy nő menstruációs ciklusa akkor tekinthető szabályosnak, ha a hossza 24-36 nap között van, valamint a legrövidebb és leghosszabb ciklusok közötti eltérés nem több 3-4 napnál. Viszont akár szabályos, akár szabálytalan, mindenki megfigyelheti a ciklusát, megtanulhatja követni a szabálytalanságot is. A nő megfigyelései az orvos számára is hasznos információkat tartalmaznak, mert az orvos meg tudja állapítani, hogy egy szabálytalan ciklus esetleg valamilyen kóros állapotra utal-e vagy sem.

2. Mi mindenre utalhat, ha rendszertelen a ciklusom?

A szabálytalan ciklusnak sok oka lehet. A női ciklust befolyásolhatja többek között a nő életmódja, az őt érő stresszhatások, az életkora, reproduktív helyzete (pl. teljesen megváltozik egy szoptatós nő ciklusa, de egy kamasz lány esetében akár hosszú hónapokig is eltart, mire „beáll” szabályosnak). Először azt kell megismerni, hogy a ciklusnak melyik része szabálytalan, és ennek tudatában lehet majd esetleg orvost is felkeresni. Azonban az is kiderülhet, hogy a ciklus szabálytalansága normálisnak számít az egyéb körülmények miatt.

3. Egy nőnek mindig ugyanakkor van peteérése / ovulációja?

Nem feltétlenül mindig. Egyrészt minden ciklus során másik tüsző/petesejt érik, másrészt az ovulációs ciklus elindítója az agyalapi mirigyben termelődő FSH. Azaz a külső körülmények, az életmód, a stressz, az életkor, melyek mind befolyásolhatják az FSH termelődését, és ezáltal a női ciklust is. Érdemes megismerni szervezetünk működését, hogy tudjuk, milyen helyzetben hogyan reagál.

4. Ha rendszeresen 28 naposak a ciklusaim, akkor biztosan mindig a 14. napon van peteérésem?

Ezt nem lehet így kijelenteni senkiről.

Érdemes tudni, hogy felmérések szerint az összes nő összes ciklusának csak 13%-ára igaz, hogy 28 napos és a 14. napon történik a peteérés. Fontos azonban, hogy az ettől eltérő ciklusok is lehetnek teljesen egészségesek.

Vannak bizonyos szabályok, amik ha teljesülnek, akkor a ciklusod egészséges. (Pl. egészséges vérzés, megfelelő hosszúságú termékeny időszak, megfelelő hosszúságú luteális fázis).

5. Mik azok a tünetek egy ciklus során, amivel érdemes orvoshoz fordulni?

Ez sok tényezőtől függ. Minden nő különféle élethelyzetben van, különféle egészségi állapotban. Egy olyan tünet van, melynél a cikluskövetést oktatók mindenképp orvost javasolnak, ez a szokatlan, azaz a menstruációhoz nem kötődő vérzés. A többi tünet függ a nő korától, élethelyzetétől, életkörülményeitől és ezek tükrében lehet megmondani, hogy mely tünetek esetében kell orvoshoz fordulni.

Honnan kaphatsz segítséget?

A legjobb, ha felkeresel egy szakképzett oktatót, akihez kérdésekkel is bátran fordulhatsz. Városok szerinti bontásban a Cikluskövetés honlapján találhatsz oktatókat.

Szerző:Schaffler Orsolya

https://uspace.hu/szexualitas/es-ez-normalis

A nehezebb napok és a sport

A nehezebb napok és a sport

Szabad-e menstruáció közben sportolni? Mi lesz tesi órán? Ki kell hagynom a délutáni edzést? Mehetek vízbe? Biztos vagyok benne, hogy a fenti kérdések valamelyike már legalább egyszer megfogalmazódott a fejedben. A menstruáció körül sok babona kering. Többek között a sporttal kapcsolatban is jó sok fals információ van, amiket most igyekszünk eloszlatni és segítünk abban, hogy miként tudsz megbirkózni a piros betűs napokkal az iskolában, edzések alkalmával. Mert nem kell kihagynod az úszást, lovaglást, táncpróbát akkor sem, ha éppen beköszöntöttek a nehezebb napok.

Ha beüt a krach a suliban

A menzesz egy tökéletesen természetes dolog, ami minden nővé cseperedő lánnyal megtörténik, ezért nem is kell szégyenkezned miatta. Persze azért okozhat kellemetlenséget, hogyha a suliban ér a “meglepetés”, de legyél rá felkészülve és akkor nem lesz baj. Mindig legyen a táskádban egy kis cipzározható neszesszer, amibe betétet, tampont, pót bugyit esetleg intim törlőkendőt tudsz magaddal vinni. Figyelj oda a higiéniára, ezért is jó, ha van nálad valamilyen nedvesített kendő. Akkor se ess kétségbe, ha elfelejtetted ezt magaddal vinni, egy tanárnő, barátnő vagy iskolaorvos biztosan tud segíteni neked.

Felmentés tesi alól?

Görcsölsz? Hideg ráz a testnevelés óra gondolatától? Előfordulhat, hogy nagyon kényelmetlenül érzed magad, és legkevésbé a magasugrásra vágysz, viszont nem úszhatod meg az órai feladatokat. Ha van rá módod, legyen egy-két szem fájdalomcsillapító a táskádban, és vegyél be egyet az óra előtt. Ahelyett, hogy a padon ücsörögnél 45 percen keresztül, vegyél részt a tesin, hidd el, jobban fogod érezni magad utána. Nyugodtan menj oda a tanárodhoz a tanóra előtt és mondd meg neki, hogy ugyan nincs felmentésed, de lehet, hogy ma picit gyengébb, erőtlenebb leszel. Egészen biztos vagyok benne, hogy értékelni fogja az igyekezetedet és legalább tudni fogja, hogy mi áll a hátterében.

Sportolás

Nem kell felhagynod az edzéssel a piros betűs napok alatt sem. Kifejezetten jót tesz ilyenkor a testmozgás, csökkentheti a görcsöket, testileg és lelkileg is jobban fogod érezni magad. Elég csak egy 15-20 perces sétát tenned, de mehetsz akár úszni is, hiszen a vizes sportok sem tiltólistásak, de ilyenkor érdemes tampont vagy intimkelyhet használnod. Ezek kényelmesek, és biztonságban érezheted magad a használatuk során. Ügyelj rá, hogy úszás után rögtön cseréld le a vizes fürdőruhát, mosakodj meg alaposan. A megfelelő higiénia minden esetben nagyon fontos, nincs ez másképp a testmozgás esetében sem.

Tévhit, hogy menstruáció alatt a sport, edzés nem ajánlott. Nagyon jót tesz, de mértékkel kell űzni, nem kell maratont futni a menzesz első napjaiban, ami általában mindig kicsit nehezebbek, de ha úgy érzed, hogy jól esik egy kis séta, futás, biciklizés, akkor menj és csináld.

Figyelj a testedre, ne hajtsd túl magad, épp csak annyit tegyél bele egy-egy edzésbe, amennyit jól esik. Jó hír, hogyha sportolsz a menstruáció alatt, akkor a fájdalomérzet is csökkenhet a sport hatására. Úgyhogy ne tartson vissza semmi, tedd, ami jól esik.

Szerző:Batka Dóra

https://uspace.hu/szexualitas/a-nehezebb-napok-es-a-sport

Mire figyeljek menstruáció alatt?

Mire figyeljek menstruáció alatt?

A legtöbb lány a hónap kellemetlenségeként éli meg a menzeszét, ami teljesen érthető, hiszen ilyenkor egy kicsit minden elromlik, és nem kívánatos panaszokkal, hangulatingadozással, fájdalmakkal és nehézségekkel muszáj szembenézni.

A menstruáció ideje nem könnyű, de egy kis tudatossággal, önmagadra, a tüneteidre, egyáltalán a ciklusodra való odafigyeléssel (például ciklusnapló vezetésével), és persze apró trükkökkel nagyon sokat tehetsz azért, hogy valamivel könnyebben átvészelhető legyen számodra ez a néhány nap. Ehhez adunk most javaslatokat.

Visszavonulót fújnál?

A kérdésre a válaszod valószínűleg az, hogy igen. Ha ezt nem is biztos, hogy száz százalékban megteheted, mert épp tanítási napon, utazás idején vagy egy családi program közepette jött meg, valamilyen szinten mégis elvonulhatsz. Iskola után például rögtön hazamehetsz, kihagyhatod a baráti találkozókat, és begubózhatsz a szobádba, utazáskor is választhatsz kevésbé aktív tevékenységeket, és a családod is biztosan megértő lesz, ha kihúzod magad a közös elfoglaltságokból a menstruációdra hivatkozva. Sose szégyelld a menstruációdat, merj róla beszélni az édesanyáddal, lánytestvéreddel, barátnőiddel! Ők pontosan fogják érteni, mi történik veled.

Evés, ivás azokon a napokon

A menzesz napjaiban jellemzően kevesebb ételre van szüksége a szervezetednek. Biztosan te is tapasztaltad már, hogy míg a megelőző napokban szinte mindent képes vagy felfalni, azt követően megváltoznak a tested igényei. Ez azért van, mert a szervezet már másra koncentrál. Ha nem vagy éhes, nem muszáj erőltetned az evést, néhány dologra azonban nem árt, ha figyelsz. Ilyenkor sokkal több folyadékra és vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételekre van szükséged, ezért fontos lenne odafigyelned arra, mit eszel, és mit iszol. Ha teheted, fogyassz vitaminokkal ellátó gyümölcsöt, zöldséget, rostot biztosító teljes kiőrlésű gabonákat és halat, ami omega-3 zsírsav tartalma miatt enyhíthet a panaszaidon. Figyelj a cukormentes innivalók megfelelő mennyiségű bevitelére (tiszta víz, gyógyteák, 100%-os gyümölcslevek), amelyek hozzájárulhatnak a méregtelenítéshez, és a jó anyagcseréhez.

Jó megoldás a gyógyszer?

Sok lány küzd erős görcsökkel a menstruáció első napjaiban, ami miatt aztán többen rendszeresen nyúlnak fájdalomcsillapító tablettákhoz. Ez egy jó és viszonylag gyors megoldás lehet, főleg akkor, ha például nem hétvégén jön meg, és iskolába kell menned, ám hosszútávon mindenképpen egyeztess nőgyógyásszal, egyrészt, hogy kizárjon (vagy éppen meghatározzon) egyéb betegségeket, másrészt azért, hogy találjatok egy olyan fenntartható megoldást, amiben nem szoksz rá a gyógyszerekre.

Természetes tippek a görcs elmulasztásához

  • Ha teheted, és azt érzed, olyan mértékű a panaszod, amit pirulák nélkül is képes vagy átvészelni, hagyd a tested természetesen működni, és vess be olyan módszereket, amikhez nem kell orvosságot bevenned.
  • Tegyél egyszerű párnát, melegítő eszközt, meleg sópárnát a hasadra, és pihenj így! Ezek az eszközök hőt adnak le, ez pedig enyhíti a fájdalmaidat.
  • Használj nyugtató levendulát, amivel ellazíthatod magad! Tegyél a hasadra levendulapárnát, párologtass illóolajat a szobádban, vagy enyhén masszírozd át a hasad levendulaolajjal.
  • Sokat javíthatsz a helyzeten egyéb gyógynövényekkel is tea formájában. A cickafark kifejezetten a nők barátja ebben az időszakban, de segíthet a kamilla, a málnalevél is.
  • Igyál sok vizet! Ezzel támogathatod szervezeted méregtelenítő folyamatát, ráadásul a folyadék gyorsítja az anyagcserét, oldja a puffadást, amely alapesetben felerősítheti a görcsöket. Legyen mindig a kezed ügyében egy pohár, vagy egy palack, és egyszerre maximum 2dl-t fogyassz belőle.
  • Mozogj! Akármennyire is furcsának tartod, a mozgás bizony jótékonyan hat azokon a napokon is. Egyrészt elvonja a figyelmed, másrészt az aktivitás átmozgatja az izmaidat, segít ellazítani a befeszült testet, ezáltal enyhíti a görcsöket. Sétálj, sőt akár kocogj bátran, csak a hasznodra válhat!
  • Pihenj sokat, relaxálj, olvass, hallgass zenét, egyszóval csinálj olyan dolgokat, amik kikapcsolnak, segítenek befelé figyelni és ellazulni.

Szerző:Légrádi Júlia

https://uspace.hu/szexualitas/mire-figyeljek-menstruacio-alatt-1

Menstruálok: a tampont vagy a betétet válasszam?

Menstruálok: a tampont vagy a betétet válasszam?

Időbe telhet, mire kitapasztalod, hogy neked melyik eszköz a legideálisabb a menstruáció napjain, ehhez adunk most segítséget, és pár alap higiéniai szabályra is felhívjuk a figyelmed.

Vannak lányok és nők, akik a tamponra esküsznek, míg másoknak éppen ez a kellék okoz kellemetlenségeket, és inkább betéttel érzik magukat jól és biztonságban azokon a napokon. Minden test és szervezet más, ahogyan a szokások is eltérhetnek, így az a legjobb, ha a saját igényeid és érzeteid alapján alakítod ki a menzeszhez kötődő hagyományaidat.

Melyik az egészséges(ebb)?

A tampon a testeden belül végzi a dolgát, hiszen a hüvelyben szívja fel a távozni kívánó menstruációs vért, a betét viszont kívül, a fehérneműbe helyezve zárja magába a folyadékot. Mindkét eszköz jó megoldás lehet, és egyikről sem mondható el, hogy egészséges vagy éppen egészségtelen, előnyeik és hátrányaik azonban vannak.

Nem ugyanaz a kettő!

Tisztasági betét: vékonyabb, keskenyebb, rövidebb eszköz, ami bár ugyanúgy rögzíthető a fehérneműhöz, nem menstruáció idejére, hanem a napi intim higiénia megtartására, vagyis a természetes hüvelyváladék felszívására való.
Egészségügyi betét: hosszabb, vastagabb, szélesebb és ragasztható szárnyakkal ellátott kiegészítő, ami képes felfogni a távozó folyadékot nagyobb mennyiségben is.

Előnyök és hátrányok

  • Betét

Előny: Mivel érzed a menstruációs vér távozását, jobban meg tudod ítélni, mikor szükséges a csere.

Előny: Használata lehetővé teszi a nagyobb alvadt vérdarabok kijutását is.

Hátrány: Nem láthatatlan, egy feszülős nadrágon akár át is üthet a formája.

Hátrány: Érzetre nem kifejezetten kellemes, viselésük során kevésbé érezheted magadnak tisztának.

Hátrány: Ha véletlenül átázik, kínos foltot hagyhat a ruhádon, vagy a széken, amin ülsz.

  • Tampon

Előny: Ha jól van felhelyezve, egyáltalán nem érzed, hogy ott van, kényelmes, és mivel az izmok a helyén tartják, szabadon mozoghatsz, sportolhatsz vele.

Előny: Nem érzed a menstruációs folyást, és bármilyen alsóneműt viselhetsz vele.

Hátrány: Mivel nem érzed, könnyedén megfeledkezhetsz róla, így az időnkénti cseréről is.

+Tipp: Ezt a vérzésed erőssége, és a személyes tapasztalataid határozzák meg, így az önmegfigyelés lehet a segítségedre. Ha gyakran elfelelted a cserét, a tampon mellett használj tisztasági betétet, ami felszívja a szivárgást, így elkerülheted a kellemetlenségeket.

Hátrány: Vannak, akiknél irritációt, kényelmetlen érzést idézhet elő, felhelyezése felsértheti a nyálkahártyát.

Elhasználtam, hova dobjam?

A menstruációs eszközök használatára nagy gondot kell fordítani, ahogy azok eltávolítására és kidobására is. Míg a tampont annak zsinórjával tudod kivenni (ha megtelt könnyen kicsúszik, ha még nem, nehéz és fájdalmas lehet), a betétet egyszerűen kitépheted. Na, de mi a teendő ezek után?

  • A tampont sose dobd bele a vécébe, mert eldugíthatja azt, ráadásul nem éppen szép megoldás. A megtelt eszközt minden esetben tekerd/csomagold bele vécépapírba/zsebkendőbe több rétegben, majd ezután helyezd a szemetesbe. Ezzel elkerülheted, hogy nem kívánatos látvány és szag maradjon hátra a mosdóban (akár otthon vagy, akár iskolában, vagy más helyeken).
  • A betéttel hasonlóan bánj el: tekerd fel miután elhasználtad, majd csomagold be alaposan (több oldalról) papírba, vagy az új betét csomagolásába, majd dobd a kukába.

+ Alternatív megoldások

Mosható betétek: Egyre elterjedtebbek főként környezetkímélő hatásuk és kényelmességük miatt a mosható tisztasági és egészségügyi betétek, amik ugyanúgy képesek felszívni és magukba zárni a folyadékot, mint eldobható társaik. Ha ezeket használod, neked kell gondot fordítanod a mosásukra, valamint nem otthoni csere esetén megfelelő tárolásukra.

Menstruációs bugyik: Még ideálisabbak és kényelmesebbek, mint az előző eszköz, és ma már számos gyártó terméke közül válogathatsz, hogy megtaláld a neked leginkább megfelelő darabokat a menzesz napjaira. Ezek a bugyik nedvességet felszívó és raktározó rétegekkel készülnek, így biztosítva számodra a kényelmet és biztonságot. Környezetbarát, mosható, évekig használható.

Intimkehely/intimtölcsér: Szintén környezetbarát módszer, hiszen egy-egy orvosi szilikonból készült darabot évekig használhatsz. A tamponhoz hasonlóan fel kell helyezned ezt az eszközt is, amit szintén észrevétlenül használhatsz, és aminek plusz előnye, hogy több folyadékot képes megtartani. A felhelyezés és eltávolítás megtanulása időt vehet igénybe, de megéri megtanulni.

Szerző:Légrádi Júlia

https://uspace.hu/szexualitas/menstrualok-a-tampont-vagy-a-betetet-valasszam

Kislányból nagylány

Félek, de kíváncsi is vagyok

Kislányból nagylány

Bizonytalan vagy, feszítenek a kérdések és próbálsz felkészülni valamire, amiről jó esetben már meséltek, olvastál, van róla ismereted. Ijesztő tud lenni, de ez a női lét velejárója, és bár tinédzserként sokszor nyűgnek érezheted, örülni kell neki, mert azt jelenti egészség vagy, minden rendje és módja szerint működik. “Pont nyaraláskor, nem hiszem el!” – Nem mindig érkezik jókor, de idővel majd megtanulod nem kellemetlenségként kell tekinteni rá, hanem áldásként.

Ó, te jó ég, ez normális?

Ha átestél már az első menstruáción, akkor tudod jól, hogy ijesztő tud lenni, függetlenül attól, hogy felkészültél-e rá, vagy sem. A kezdeti ijedtséget felváltja az öröm, majd a megkönnyebbülés. Tudod mire kell számítani hónapról hónapra, a “kislányból nagylány lett”, biztosan mesélt már róla anyukád, vagy beszéltetek erről az osztályban barátnőkkel, esetleg felvilágosító órán volt már róla szó. Ez nem valami, amit szégyellni kell, hanem egy teljesen természetes dolog. Fontos, hogy tudj róla, ne érjen derült égből villámcsapásként, mert az sokkoló tud lenni. Ma már számtalan platformon edukálnak fiatal lányokat a témával kapcsolatban, ahol nem tabusítják a témát, hanem éppen ellenkezőleg, a természetességen van a hangsúly.

Kérdezz, kérdezz, kérdezz!

Merj kérdezni! Érdeklődj, legyen természetes, hogy a menstruációról és az azt övező kérdésekről bátran lehet kommunikálni. Hogyha elbizonytalanodsz valamiben, vagy csak hajt a kíváncsiság, akkor beszélgess felnőttekkel, mert nincs rossz kérdés, és nincs felesleges kérdés. Kérd anyukád segítségét a drogériában ha a női részlegen jártok, segíteni és támogatni fog mindenben. Ha valaki, ő biztosan tudja, hogy min mész keresztül. Ha nem a beszélgetés a legkomfortosabb kapcsolódási forma, akkor remek könyvek közül tudsz válogatni, amik szintén hasznos információkkal szolgálhatnak. Rengeteg infót találhatsz még a cikluskovetes.hu oldalon is, amelyen hasznos tudásanyagokat és elérhető szakembereket is találhatsz.

Kinek előbb, kinek később

Senki sem egyforma, tehát ne érjen meglepetésként ha valakinek 11-12 éves kora körül jön meg az első vérzése, neked pedig később, vagy éppen fordítva. A női test egy végtelen bonyolult rendszer, figyelni kell a jelzéseire, sok mindent megtanulhatsz belőle, hogy aztán később már tudd, mikor fognak jönni a piros betűs napok, vagy hogy miért vagy picit nyűgösebb, dekoncentráltabb, fáradékonyabb az átlagosnál. Nem tudjuk befolyásolni az első menstruációt sem, nem lehet siettetni vagy késleltetni, ezért ne is izgasd magad, ha van, akinél már hamarabb beköszöntöttek a nehezebb napok.

Ha van kedved, járd körbe kicsit a témát, és ha úgy is érzed, hogy még nincs itt az ideje, de jó lenne jobban megérteni a dolgokat, akkor csak arra tudlak bíztatni, hogy kérdezz!

Előbb vagy utóbb minden lány életében eljön az a pont, amikor édesanyjával beszélgetnek erről.

Nyugodtan, őszintén érdeklődj, ha egy kis humorral fűszerezed a beszélgetést, akkor még a saját szorongásodat, gátlásaidat is tudod vele oldani.

Ne felejtsd el, hogy nőnek lenni csodálatos dolog.

Szerző:Batka Dóra

https://uspace.hu/szexualitas/kislanybol-nagylany